RBR3MM40BTFTR
DigiKey Part Number
RBR3MM40BTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR3MM40BTFCT-ND - Cut Tape (CT)
RBR3MM40BTFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR3MM40BTFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDU
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RBR3MM40BTFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PMDU
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)