PMEG40T20ERX
DigiKey Part Number
1727-7479-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7479-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7479-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG40T20ERX
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123W
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount SOD-123W
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMEG40T20ERX Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
11.5 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
22 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F
350pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOD-123W
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
450 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)