PMEG100T30ELRX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Diode 100 V 3A Surface Mount SOD-123W
PMEG100T30ELRX
DigiKey Part Number
1727-PMEG100T30ELRXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG100T30ELRX
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SOD123W
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
12.5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.75 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F
310pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
SOD-123W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 3 A
Operating Temperature - Junction
175°C