PMEG100T30ELR-QX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PMEG100T30ELR-QX |
Description | DIODE SCHOTTKY 100V 3A SOD123W |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 100 V 3A Surface Mount SOD-123W |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 12.5 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 1.75 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 310pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Mounting Type |
Current - Average Rectified (Io) 3A | Package / Case |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 3 A | Supplier Device Package SOD-123W |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Operating Temperature - Junction 175°C |