NEX90530APA-Q100F
DigiKey Part Number
1727-NEX90530APA-Q100FTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NEX90530APA-Q100FCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NEX90530APA-Q100FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NEX90530APA-Q100F
Description
NEX90530APA-Q100/SOT8062/HTSSO
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-HTSSOP
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Series
PSRR
60dB (100Hz)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.95V @ 300mA