GAN111-650WSBQ
DigiKey Part Number
1727-GAN111-650WSBQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN111-650WSBQ
Description
GAN111-650WSB/SOT429/TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 21A (Ta) 107W (Ta) Through Hole TO-247-3L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.9 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
336 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
107W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
114mOhm @ 14A, 10V