GAN041-650WSBQ
DigiKey Part Number
1727-GAN041-650WSBQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN041-650WSBQ
Description
GAN041-650WSB/SOT429/TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 47.2A (Tc) 187W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GAN041-650WSBQ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
22 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
187W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 32A, 10V