BZX84-A8V2-QR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 21,402
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 5,890
Datasheet
onsemi
Zener Diode 8.2 V 250 mW ±1% Surface Mount TO-236AB
BZX84-A8V2-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX84-A8V2-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-A8V2-QR
Description
DIODE ZENER 8.2V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms