BZX84C8V2DBZR
DigiKey Part Number
296-BZX84C8V2DBZRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-BZX84C8V2DBZRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-BZX84C8V2DBZRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C8V2DBZR
Description
8.2V ZENER DIODE IN SOT-23 PACKA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 250 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
600 nA @ 5.75 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
250 mW