BZX84-A22,235 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 22 V 250 mW ±1% Surface Mount TO-236AB
BZX84-A22,235
DigiKey Part Number
BZX84-A22,235-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-A22,235
Description
DIODE ZENER 22V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 700 mV
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±1%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW