BZX79-C51,133 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Zener Diode 51 V 400 mW ±5% Through Hole ALF2
BZX79-C51,133
DigiKey Part Number
BZX79-C51,133-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-C51,133
Description
DIODE ZENER 51V 400MW ALF2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 35.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
ALF2
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms