BZX58550-C36X | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX58550-C36X |
Description | DIODE ZENER 36V 300MW SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 36 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX58550-C36X Models |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 27.3 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 300 mW | Supplier Device Package SOD-523 |