BZX58550-C36X
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-C36XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX58550-C36XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX58550-C36XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-C36X
Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX58550-C36X Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 27.3 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW