BZX384-A15-QX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3,355
Datasheet
Zener Diode 15 V 300 mW ±1% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-A15-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX384-A15-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX384-A15-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX384-A15-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-A15-QX
Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms