BZV85-C4V7,113
DigiKey Part Number
1727-BZV85-C4V7,113TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZV85-C4V7,113CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV85-C4V7,113
Description
DIODE ZENER 4.7V 1.3W DO41
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
13 Ohms