BZT52-B3V9X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5,990
Datasheet
Zener Diode 3.9 V 590 mW ±2.05% Surface Mount SOD-123
BZT52-B3V9X
DigiKey Part Number
BZT52-B3V9X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B3V9X
Description
DIODE ZENER 3.9V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2.05%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
590 mW