BAS40-05W,115
DigiKey Part Number
1727-6175-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-6175-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-6175-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-05W,115
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 120MA SOT323
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 40 V 120mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323
EDA/CAD Models
BAS40-05W,115 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-323
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120mA (DC)