74LV14PW,112 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 6,441
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 13,540
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 856
Texas Instruments
Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP
74LV14PW,112
DigiKey Part Number
74LV14PW,112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74LV14PW,112
Description
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Quiescent (Max)
40 µA
Mfr
Current - Output High, Low
12mA, 12mA
Series
Input Logic Level - Low
0.3V ~ 1.1V
Packaging
Tube
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.85V
Part Status
Obsolete
Max Propagation Delay @ V, Max CL
15ns @ 3.3V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
6
Mounting Type
Surface Mount
Number of Inputs
1
Supplier Device Package
14-TSSOP
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply
1V ~ 5.5V