STDCRG2-12M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
In Stock: 18,808
Datasheet
Similar
In Stock: 11,221
Datasheet
TXC CORPORATION
IQD Frequency Products
Parametric Equivalent
Abracon LLC
Parametric Equivalent
ECS Inc.
ECS Inc.
Jauch Quartz
Shenzhen SCTF Electronics
12 MHz ±20ppm Crystal 8pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
STDCRG2-12M
DigiKey Part Number
644-STDCRG2-12MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-STDCRG2-12MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-STDCRG2-12MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STDCRG2-12M
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)