LNCD1-10M
DigiKey Part Number
644-LNCD1-10MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-LNCD1-10MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-LNCD1-10MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNCD1-10M
Description
CRYSTAL 10.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MHz ±50ppm Crystal 8pF 120 Ohms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
10 MHz
Supplier Device Package
2-SMD (5x3.2)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)