GRM155R71H561JA01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 14,691
Datasheet
560 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
GRM155R71H561JA01D
DigiKey Part Number
490-GRM155R71H561JA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R71H561JA01D
Description
CAP CER MLCC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GRM155R71H561JA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)