URB2405ZP-10WR3 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
GAPTEC Electronic
In Stock: 0
Datasheet
Similar
GAPTEC Electronic
In Stock: 0
Datasheet
TDK-Lambda
In Stock: 4
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 19
Cincon Electronics Co. LTD
In Stock: 141
XP Power
In Stock: 64
Recom Power
Traco Power
In Stock: 9
Traco Power
In Stock: 243
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
URB2405ZP-10WR3
DigiKey Part Number
2725-URB2405ZP-10WR3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URB2405ZP-10WR3
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.26" L x 0.79" W x 0.43" H (32.0mm x 20.0mm x 10.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
2A