MS1V-T1K-32.768KHZ-6PF-20PPM-TA-QC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Micro Crystal AG
In Stock: 13,705
Datasheet
Similar
Micro Crystal AG
In Stock: 9,590
Datasheet
Parametric Equivalent
32.768 kHz ±20ppm Crystal 6pF 60 kOhms Cylindrical Can, Radial
MS1V-T1K-32.768KHZ-6PF-20PPM-TA-QC
DigiKey Part Number
2195-MS1V-T1K-32.768KHZ-6PF-20PPM-TA-QCTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MS1V-T1K-32.768KHZ-6PF-20PPM-TA-QC Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
Square Metal Can
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.240" L x 0.079" W (6.10mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.082" (2.08mm)
Load Capacitance
6pF