SPBW06F-15
DigiKey Part Number
1866-4812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPBW06F-15
Description
DC DC CONVERTER 15V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 400mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPBW06F-15 Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
400mA