RSP-1500-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 2
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
RSP-1500-12
DigiKey Part Number
1866-4229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1500-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RSP-1500-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.94" L x 5.00" W x 3.29" H (278.0mm x 127.0mm x 83.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
125 A