RSD-30L-3.3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 3.3V 6A 72V Input
RSD-30L-3.3
DigiKey Part Number
RSD-30L-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-30L-3.3
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
6A
Power (Watts)
20W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
84%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
4.45" L x 2.36" W x 0.98" H (113.0mm x 60.0mm x 25.0mm)
Voltage - Output 1
3.3V