RPS-300-24
DigiKey Part Number
1866-4047-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-300-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.37" H (127.0mm x 76.2mm x 34.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
8.33 A