LOP-300-24
DigiKey Part Number
1866-LOP-300-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOP-300-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
7.5 A