HVGC-65-700B
DigiKey Part Number
1866-2917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-65-700B
Description
LED DRIVER CC AC/DC 9-93V 700MA
Detailed Description
700mA 9 ~ 93V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
65 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
90.5%
Size / Dimension
6.50" L x 2.42" W x 1.45" H (165.0mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Voltage - Input (Max)
528VAC
Voltage - Output
9 ~ 93V
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA