HVGC-65-700AB
DigiKey Part Number
1866-HVGC-65-700AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-65-700AB
Description
LED DRVR CC AC/DC
Detailed Description
700mA 9 ~ 93V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
65 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Ratings
IP65
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
90%
Size / Dimension
6.50" L x 2.42" W x 1.45" H (165.0mm x 61.5mm x 36.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Voltage - Input (Max)
528VAC
Standard Number
UL 8750
Voltage - Output
9 ~ 93V
Current - Output (Max)
700mA