HVG-150-48A
DigiKey Part Number
1866-2814-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVG-150-48A
Description
LED DVR CC/CV AC/DC 43-53V 3.13A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.13A 43 ~ 53V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVG-150-48A Models
Category
Current - Output (Max)
3.13A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
150 W
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
91.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.70" L x 2.68" W x 1.53" H (221.0mm x 68.0mm x 38.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus
Voltage - Input (Max)
528VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
43 ~ 53V