EPS-65-12-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 4
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EPS-65-12-C
DigiKey Part Number
1866-1717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-65-12-C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EPS-65-12-C Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
5.42 A