CSW65-12/D
CSW65-12/D
TDK Lambda CSW65 Series Power Supplies | Digi-Key Daily
CSW65-12/D
DigiKey Part Number
285-2780-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSW65-12/D
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 5.42A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSW65-12/D Models
Category
Power (Watts)
65W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Size / Dimension
4.75" L x 2.50" W x 1.50" H (120.7mm x 63.5mm x 38.1mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
5.42A