EPS-120-24
DigiKey Part Number
1866-1664-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-120-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 84W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
EPS-120-24 Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
3.5 A