EPS-120-12
DigiKey Part Number
1866-1662-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPS-120-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 84W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPS-120-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
7 A