SMCJ1.5KE130CA-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 3,000
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
179V Clamp 8.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Micro Commercial Components Corporate Video
SMCJ1.5KE130CA-TP
DigiKey Part Number
SMCJ1.5KE130CA-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ1.5KE130CA-TP
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Voltage - Breakdown (Min)
124V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V