DCNLB400NB24
DigiKey Part Number
5346-DCNLB400NB24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLB400NB24
Description
DC CONTACTOR CVP RELAY
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NC (1 Form B) 400 A 24VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
DCNLB400NB24 Models
Category
Contact Rating (Current)
400 A
Switching Voltage
60VDC - Max
Series
Termination Style
Stud
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage
17 VDC
Must Release Voltage
2 VDC
Coil Voltage
24VDC