TYA40203R3M-10
DigiKey Part Number
240-TYA40203R3M-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
240-TYA40203R3M-10CT-ND - Cut Tape (CT)
240-TYA40203R3M-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYA40203R3M-10
Description
FIXED IND 3.3UH 3.4A 88 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 88mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TYA40203R3M-10 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.7A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
88mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)