MI1210K600R-10
DigiKey Part Number
240-2416-2-ND - Tape & Reel (TR)
240-2416-1-ND - Cut Tape (CT)
240-2416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MI1210K600R-10
Description
FERRITE BEAD 60 OHM 1210 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 1210 (3225 Metric) 1.5A 35mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MI1210K600R-10 Models
Category
Current Rating (Max)
1.5A
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
DC Resistance (DCR) (Max)
35mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.055" (1.40mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Impedance @ Frequency
60 Ohms @ 100 MHz