28R0610-000
DigiKey Part Number
240-2322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
28R0610-000
Description
FERRITE CORE 80 OHM SOLID
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid Free Hanging Ferrite Core 80Ohm @ 100MHz ID 0.531" W x 0.055" H (13.50mm x 1.40mm) OD 0.610" W x 0.134" H (15.50mm x 3.40mm) Length 0.394" (10.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
28R0610-000 Models
Category
Impedance @ Frequency
80Ohm @ 100MHz
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Material
28
Series
Inner Dimension
0.531" W x 0.055" H (13.50mm x 1.40mm)
Packaging
Tray
Outer Dimension
0.610" W x 0.134" H (15.50mm x 3.40mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Type
Flat
Length
0.394" (10.00mm)