TAJD686K006RNJ
DigiKey Part Number
478-TAJD686K006RNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJD686K006RNJCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJD686K006RNJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD686K006RNJ
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric)
EDA/CAD Models
TAJD686K006RNJ Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V