SR151C103KARTR2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 35,847
Datasheet
Direct
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
Similar
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR151C103KARTR2
DigiKey Part Number
478-10734-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-10734-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151C103KARTR2
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.210" (5.33mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)