T541X107K025BH8610 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 25 V 2917 (7343 Metric) 60mOhm @ 100kHz
T541X107K025BH8610
DigiKey Part Number
T541X107K025BH8610-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T541X107K025BH8610
Description
CAP TANT POLY 100UF 25V 2917
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz