T491C475M025AT41537280 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2312 (6032 Metric) 2.3Ohm
T491C475M025AT41537280
DigiKey Part Number
T491C475M025AT41537280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491C475M025AT41537280
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 2312
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.3Ohm