R46KR415045M1K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 226
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 564
In Stock: 480
1.5 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R46KR415045M1K
DigiKey Part Number
399-R46KR415045M1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KR415045M1K
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V