ESG226M350AL3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 12,931
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 19
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 3,109
WEC
Surge
Surge
Nichicon
Nichicon
In Stock: 245
In Stock: 475
22 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESG226M350AL3AA
DigiKey Part Number
399-ESG226M350AL3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG226M350AL3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG226M350AL3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
256 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
2.1 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C