C911U152MVVDAAWL50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1500 pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
C911U152MVVDAAWL50
DigiKey Part Number
399-C911U152MVVDAAWL50-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C911U152MVVDAAWL50
Description
CAP CER DISC SAFETY
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C911U152MVVDAAWL50 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)