C333C474K1R5TA7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.47 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
C333C474K1R5TA7301
DigiKey Part Number
399-C333C474K1R5TA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C333C474K1R5TA7301
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C333C474K1R5TA7301 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.280" L x 0.160" W (7.11mm x 4.07mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.400" (10.16mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)