C0805C104K4JAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 2,500
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor U2J 0805 (2012 Metric)
C0805C104K4JAC7210
DigiKey Part Number
399-C0805C104K4JAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C104K4JAC7210
Description
CAP CER 0.1UF 16V U2J 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)