C0805C102K3RECAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 11,027
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3,318
Datasheet
1000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805C102K3RECAUTO7210
DigiKey Part Number
C0805C102K3RECAUTO7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805C102K3RECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 1NF 25V X7R 10%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805C102K3RECAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)